Skrócony okres wypowiedzenia
W informacji o warunkach zatrudnienia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony zamieszczono zapis w punkcie dotyczącym okresu wypowiedzenia. Umowa może zostać rozwiązana za 60-dniowym okresem. Co teraz?
Przepisy
Zasadniczo długość wypowiedzenia umowy o pracę została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy i jest zależna od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy, czyli od tzw. stażu zakładowego (wyjątek stanowi umowa na okres próbny). Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umów na czas określony i nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy, bez względu na ewentualne przerwy (por. uchwała siedmiu sędziów SN z 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4).
Ustawowe okresy wypowiedzenia art. 36 § 1 K.p. i wynoszą:
- 2 tygodnie, przy zatrudnieniu pracownika krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, przy zatrudnieniu pracownika co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, przy zatrudnieniu pracownika co najmniej 3 lata.
Wydłużenie i skrócenie okresu wypowiedzenia
Powyższe okresy strony mogą wydłużyć w umowie o pracę, zamieszczając w niej stosowną klauzulę. Pozwala na to przepis art. 36 § 5 K.p., przy czym ma on zastosowanie jedynie do pracowników zatrudnionych na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. W stosunku do innych zatrudnionych prawo wydłużenia wypowiedzenia wywodzi się z zasady swobody zawierania umów.
Wynika to z aktualnej linii orzeczniczej. (por. uchwała SN z 9 listopada 1994 r., sygn. akt I PZP 46/94, OSNP 1995/7/87). Przy czym warunkiem uznania takiego ustalenia za zgodne z prawem jest to, aby okres był korzystny dla pracownika. (zgodny z regułą jego uprzywilejowania, o której mowa w art. 18 K.p.).
Ustawowe okresy wypowiedzenia można również skracać. Prawo takie wynika wprost z Kodeksu pracy i przysługuje:
- za zgodną wolą stron – po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 36 § 6 K.p.),
- pracodawcy z powodu ogłoszenia jego upadłości lub likwidacji albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (art. 361 § 1 K.p.).
Ponadto, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wydłużenia tego okresu, strony stosunku pracy mogą go umownie skrócić.
Uwaga!
Oceny czy zmiana ustawowego okresu wypowiedzenia jest dla pracownika korzystna dokonuje się na dzień dokonania ustaleń.
Potrzebujesz pomocy kadrowo-płacowej? Nie nadążasz za zmianami prawnymi?
Wcale się nie dziwimy! Daj sobie pomóc, napisz do nas:
lub zadzwoń: 577-787-663