Wypadek to nie przypadek! ????☠️
To już ostatni wpis z naszej serii wypadkowej. Mam nadzieję, że w ciągu ostatniego tygodnia dowiedzieliście się wielu przydatnych informacji. I mamy nadzieję, że nie będziecie musieli ich nigdy użyć! Ale jak dobrze wiemy, wypadki chodzą po ludziach!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie wypadków przy pracy, zasad ogólnych czy sporządzania protokołu powypadkowego- zajrzyj tutaj.
Czym dzisiaj zakończymy naszą serię? Dokumentowaniem zaleceń zespołu powypadkowego oraz uaktualnieniem oceny ryzyka zawodowego. Dużo informacji? Nie martw się, możesz zapisać post i wrócić do niego wieczorem!
???? Dokumentowanie zaleceń
Jest to jeden z elementów protokołu powypadkowego. Wskazanie zaleceń przez zespół powypadkowy to swoiste działania prewencyjne, mające na celu zapobieganie wypadkom w przyszłości.
???? Jak?
Przepisy nie regulują formy dokumentacji zaleceń. Jednak dobra praktyka wskazuje, osobną dokumentację, która jest poświęcona tylko tym zaleceniom. Wskazuje się w niej jakie zmiany należy wdrożyć, kiedy je wdrożono i kto jest za nie odpowiedzialny.
???? Kto?
Przepisy mówią wprost- to pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Dlatego tez, to pracodawca powinien zadbać o to aby zalecenia zostały zrealizowane. Po każdym wypadku przy pracy, pracodawca powinien wyznaczyć osoby odpowiedzialne za zrealizowanie zaleceń i stale monitorować ich wykonanie.
Aby ułatwić całe przedsięwzięcie pracodawca może stworzyć listę kontrolną, gdzie będą zapisane powyższe zalecenia i osoby odpowiedzialne za ich wykonanie. Dokument ten należy przechowywać razem z pozostałą dokumentacją powypadkową.
Plusem stworzenia listy kontrolnej jest użycie jej w późniejszym uaktualnianiu oceny ryzyka zawodowego.
A skoro o wilklu mowa… Uaktualnianie oceny ryzyka zawodowego.
Tutaj już krócej. Każde niebezpieczne zdarzenie, które zostało lub nie, uznane za wypadek przy pracy, świadczy o tym, że w przedsiębiorstwie są niebezpieczeństwa. Czasem wynika to z niedopatrzenia a czasem nie przypuszcza się, że dana rzecz może stanowić czynnik niebezpieczny.
Dlatego, kiedy już wydarzy się zdarzenie niebezpieczne- pracodawca ma obowiązek wyeliminować wszystkie elementy, które na nie wpłynęły.
Co więcej należy uwzględnić je w ocenie ryzyka zawodowego, tak aby pracownicy mieli świadomość co ich występowaniu.
Uwaga!
Po każdym wypadku przy pracy pracodawca powinien rozważyć ponowne oszacowanie ryzyka zawodowego. Co prawda: “Brak jest podstaw do przyjęcia, że wypadek przy pracy jest okolicznością obligującą do ponownego przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego. (…) Niemniej jednak reakcja pracodawcy na wypadek przy pracy, a w szczególności wyeliminowanie lub ograniczenie stwierdzonych zagrożeń, winna skutkować ponowną oceną ryzyka zawodowego” (wyrok WSA w Rzeszowie z 12 lipca 2017 r., sygn. akt II SA/Rz 389/17).
Zespół powypadkowy, więcej w tym temacie znajdziesz tutaj.
Masz pytania związane z powołaniem zespołu powypadkowego lub przygotowania protokołu powypadkowego?
Nie zwlekaj! Pamiętaj również, że nieterminowe zgłoszenie wypadku wiąże się z grzywną! ????
Napisz lub zadzwoń do nas! Mamy już nie jeden wypadek za sobą 😉
lub napisz maila: biuro@mefisto.net.pl
Albo odwiedź nas w biurze: Ul. Kopernika 34, 58-100 Świdnica
Tagi: kodeks karny, prawo pracy, pracownik, wypadek, protokół, protokół powypadkowy, pracodawca, ORZ, Ocena Ryzyka Zawodowego.