Wózek widłowy- jak wybrać najlepszy kurs?
Kurs na wózek widłowy są od dłuższego czasu jednym z najpopularniejszych szkoleń zawodowych. Dlaczego? ????
Na ten rodzaj kursów decydują się zarówno obecni pracownicy magazynów czy sklepów oraz osoby dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku pracy. Pozytywny wynik na egzaminie daje możliwość pozyskania lepiej płatnej pracy czy podwyżki na obecnym stanowisku.
Chcesz zmienić swoją ścieżkę zawodową? Zobacz od czego zacząć?
Po pierwsze musimy wiedzieć o jakie uprawnienia będziemy się ubiegali. Polski Urząd Dozoru Technicznego wyróżnia trzy podstawowe kategorie uprawnień:
- Uprawnienia na wózki widłowe I WJO- jest to najszerszy rodzaj uprawnień pozwalający na kierowanie wszystkimi rodzajami wózków widłowych, włącznie z modelami specjalistycznymi.
- Uprawnienia na wózki widłowe II WJO – nieco węższa kategoria uprawnień, która pozwala na kierowanie wyłącznie wózkami jezdniowymi, z dowolnym udźwigiem, rodzajem napędu i wysokością podnoszenia. Pomimo iż, jest to kategoria węższa od poprzedniej, nadal daje ona duże możliwości i cieszy się sporą popularnością pośród kursantów.
- Uprawnienia na wózki widłowe III WJO – jest to najwęższa kategoria uprawnień na wózki widłowe. Posiadacze tego rodzaju uprawnień mogą kierować jedynie wózkami widłowymi jezdniowymi, których obsługa nie wymaga tego, aby operator był wewnątrz lub na pojeździe. Automatycznie wyklucza to więc wózki widłowe z podestem do stania lub kabiną.
Źródło: UDT
Zatem- zanim wybierzemy konkretny kurs na wózki widłowe, warto sprawdzić najpierw na jakich urządzeniach będziemy pracować i która kategoria będzie dla nas najlepsza.
Jeśli znamy już urządzenia, na których będziemy pracowali możemy zastanowić się nad wyborem kursu.
Co należy sprawdzić wybierając konkretny kurs?
Szkolenie na wózki widłowe pozwala na zdobycie wiedzy teoretycznej a także praktycznej, która przygotowuje nas do zdania egzaminu państwowego. Dlatego przy wyborze kursu, sprawdźmy ile lat na rynku działa firma szkoląca, ile lat prowadzi kursy na wózki widłowe oraz ile kursantów z powodzeniem zdało egzamin państwowy.
Ponadto sprawdź ile godzin zajęć praktycznych i teoretycznych oferuje dany kurs. Oczywiście im więcej godzin tym lepiej, ale warto też sprawdzić w jakim trybie jest prowadzone szkolenie. Niektórzy wolą poświęcić na przygotowanie jeden/dwa weekendy, inni wolą uczęszczać na zajęcia wieczorowo w tygodniu.
Sprawdźmy też czy cena kursu obejmuje opłatę egzaminacyjną oraz badania lekarskie.
‼ WAŻNE – sprawdź czy program kursu jest zatwierdzony przez Urząd Dozoru Technicznego! Powinien on obejmować m.in. wymianę butli gazowych, wiadomości z zakresu ładunkoznastwa czy wiadomości o dozorze technicznym.
‼ SUPER jeśli szkolenie jest organizowane w małych grupach (6-10 osób). Wtedy trenerzy będą mogli poświęcić czas każdemu z osobna.
Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia na wózki widłowe zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy. -kliknij tutaj-
lub zadzwoń do Nas! ????
tel.: +48 577-787-663
tel.: +48 731-414-087
???? Zmień swoją karierę na lepsze w nadchodzącym Nowym Roku! ????
Wózek widłowy- więcej w tym temacie znajdziesz -tutaj-