Defibrylator AED
W Polsce mamy z dnia na dzień coraz więcej defibrylatorów! To cudowna informacja! Ale czy wiemy, gdzie one są?
Dzięki aplikacji, stworzonej przez Centrum Ratownictwa będzie można w parę sekund zgłosić potrzebę udzielenia pierwszej pomocy. Aplikacja wyświetli komunikat na telefonie Ratowników Obywatelskich o takiej sytuacji i w parę chwil będziesz miał wykwalifikowaną pomoc u Twojego boku.
Ponadto, wyobraź sobie taką sytuację.
Jesteś na wycieczce w innym mieście. Nagle Twój (odpukać w niemalowane) partner/partnerka słabnie, traci przytomność i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Dosłownie w parę chwil jesteś w stanie zaalarmować i otrzymać pomoc od przeszkolonej w zakresie pierwszej pomocy osoby.
Ale co z tym AED?
Ludzie z całej polski mają możliwość dodania na mapie miejsca, w którym znajduje się defibrylator AED. Dzięki temu, nawet jeśli będziesz w innym mieście bez problemu skorzystasz z naprawdę przywracającego życie urządzenia.
Co oznacza skrót AED?
Skrót ten tłumaczy się na język polski, jako Automatyczny Elektryczny Defibrylator (AED).
W rzeczywistości, skrót AED zaczerpnięty został z języka angielskiego: automated external defibrillator i oznacza:
- zautomatyzowany, czyli sterowany komputerowo, według zaprogramowanego algorytmu, który potrafi wykryć zagrażający życiu zbyt szybki rytm serca (migotanie komór serca – VF) i poinformować ratownika sygnałem głosowym i świetlnym o konieczności defibrylacji .
- zewnętrzny, czyli działający za pomocą samoprzylepnych elektrod na skórze klatki piersiowej chorego.
- defibrylator, a więc urządzenie wysyłające specjalnie opracowany impuls prądu stałego przez elektrody do serca, powodując tym samym powrót normalnego rytmu serca (60-90/min).
Kto może użyć AED?
Brakuje jednoznacznej wykładni normatywnej wyjaśniającej, czy do użycia AED potrzebne są specjalistyczne szkolenia. Wszystko zależy od przepisów prawnych w danym kraju. W niektórych wymaga się specjalnych szkoleń, w innych – panuje pogląd, że nowoczesne AED to urządzenie bardzo proste w obsłudze, w dodatku głosowo prowadzące ratownika przez cały algorytm reanimacji, dlatego też powinno być dostępne dla każdego świadka zdarzenia. Ratujący objęci są ochroną prawną przed następstwami błędów popełnionych przy reanimacji.
Według polskich norm, każda osoba może kupić i zainstalować AED, brakuje jednak jednoznacznych przepisów prawnych wyjaśniających, komu przysługuje prawo do użycia AED.
Jak pomóc?
W razie rozpoznania zagrożenia (zatrzymanie krążenia, lecz także ból w klatce piersiowej, silne duszności, zaburzenia świadomości), szybko powiadom służby ratunkowe, dzwoniąc na nr tel.: 112 lub 999.
WAŻNE: poproś kogoś by zadzwonił W CZASIE GDY SPRAWDZASZ CZY JEST NIEPRZYTOMNY I UDZIELASZ POMOCY lub… WŁĄCZ SMARTFON W TRYB GŁOŚNOMÓWIĄCY I DZIAŁAJ ROZMAWIAJĄC JEDNOCZEŚNIE Z DYSPOZYTOREM
BĄDŹ BOHATEREM!
Chcesz potrafić udzielić Pierwszej Pomocy?
Szkolenie, które prowadzimy jest oparte na najnowszych międzynarodowych wytycznych dotyczących 1 Pomocy (jesteśmy cały czas na bieżąco). Zajęcia prowadzą dyplomowani specjaliści z przygotowaniem pedagogicznym (dotrą naprawdę do każdego odbiorcy).
Stań się jednym z bohaterów Pierwszej Pomocy! Zapisz się na szkolenie i pomóż ratować!
ZAPISY:
- tel.: 577-787-663
- tel.: 731-414-087
lub za pomocą kontaktu na adres mailowy:
- e -mail: biuro@centrumszkolen.net.pl
Więcej na temat szkolenia –kliknij tutaj–
Chcesz poczytać więcej w temacie AED, Pierwszej Pomocy czy BHP– kliknij tutaj-