Obuwie robocze
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające go przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla jego zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. W myśl tych samych przepisów pracodawca powinien również dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w polskich normach.
Przeciętny człowiek wykonuje dziennie około 8-10 tys. kroków, pokonując łącznie 8 kilometrów. Każdy przebyty kilometr to niemal 1200 uderzeń stopy o podłoże. Codziennie osoba ważąca 70 kilogramów przenosi wiele ton obciążenia. Choć robi to wrażanie, ludzka stopa jest jedną z najbardziej niedocenianych i traktowanych po macoszemu części ciała człowieka. A przecież, obok dłoni , rąk i głowy, jest najbardziej narażona na uszkodzenia i urazy mechaniczne. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2018 r. wypadki z udziałem kończyn dolnych stanowiły 34,5% wszystkich urazów.
Istotnymi elementami obuwia są; podeszwa z amortyzacją, odpowiednio dobrany materiał z którego wykonana jest cholewka oraz dla bezpieczeństwa buty muszą posiadać podnosek chroniący palce użytkowania przed uderzeniami z energią 200 dżuli. Wszystkie podnoski muszą spełniać wymagania normy EN ISO 20345.
Podsumowując; dzisiejsze buty robocze to bezpieczeństwo, komfort, wygoda oraz nowoczesne wzornictwo.