Kontrola okresowa urządzeń elektrycznych na budowie.
Inne wpisy w tematyce BHP znajdziesz również tutaj.
Na budowie bardzo ważne jest, aby przestrzegać nie tylko przepisów bhp dotyczących środków ochrony indywidualnej pracowników, ale również aby pamiętać o przeglądach pod względem bezpieczeństwa m.in. stanu stacjonarnych urządzeń elektrycznych.
Wymogi prawne
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych Dz.U.2003.47.401 § 58
Co ile?
Okresowa kontrola stanu stacjonarnych urządzeń elektrycznych pod względem bezpieczeństwa odbywa się co najmniej jeden raz w miesiącu. Natomiast kontrola stanu i oporności izolacji tych urządzeń, co najmniej dwa razy w roku, a ponadto:
1) przed uruchomieniem urządzenia po dokonaniu zmian i napraw części elektrycznych i mechanicznych;
2) przed uruchomieniem urządzenia, jeżeli urządzenie było nieczynne przez ponad miesiąc;
3) przed uruchomieniem urządzenia po jego przemieszczeniu.
§53.
1.Instalacje rozdziału energii elektrycznej na terenie budowy powinny być zaprojektowane i wykonane oraz utrzymywane i użytkowane w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia pożarowego lub wybuchowego, a także chroniły w dostatecznym stopniu pracowników przed porażeniem prądem elektrycznym.
Natomiast inny artykuł mówi:
§59.
1.W przypadku zastosowania urządzeń ochronnych różnicowoprądowych w instalacji, o której mowa w § 53 ust. 1, należy sprawdzić ich działanie każdorazowo przed przystąpieniem do pracy.
Czy sprawdziłeś już najświeższe wiadomości? Jeśli nie wiesz o czym mowa, zajrzyj na nasze social media! Jesteśmy tam 24/7!
Najważniejsze zasady
Kontrola okresowa urządzeń na budowie rządzi się swoimi zasadami. Oto najważniejsze z nich.
- Kopie zapisu pomiarów skuteczności zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym powinny znajdować się u kierownika budowy.
- Dokonywane naprawy i przeglądy urządzeń elektrycznych powinny być odnotowane w książce konserwacji urządzeń.