Operator podestów ruchomych
Zarabiaj jak… operator podestów ruchomych
Brzmi niecodziennie, może trochę tajemniczo. Chcesz dowiedzieć się czym zajmuje się operator podnośnika koszowego, ile zarabia i jakie ma obowiązki? A może szykujesz się do zmiany swojej pracy i szukasz nowego wyzwania?
Każdy powód jest dobry. Zacznijmy jednak od tego- kim jest operator podnośnika koszowego? Brzmi jak dla mnie trochę niecodziennie- ale zobaczmy.
Praca w roli operatora podestów to bardzo atrakcyjna forma zarobku. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo oraz pracę ludzi znajdujących się w koszu, dlatego niezwykle istotne jest, aby była odpowiedzialna, z dobrą orientacją przestrzenną oraz wysokimi zdolnościami manualnymi. Dzięki tej pracy będziesz mógł się rozwinąć i poczuć, że stanowisz bardzo ważną część zespołu! To bardzo budujące uczucie, które potrafi zrekompensować wiele niedogodności, które występują w każdym zawodzie. To właśnie w Twoje ręce powierzona zostanie koordynacja prac wysokościowych oraz kierowanie zwyżką. Aby zostać operatorem podnośników koszowych, konieczne jest jednak zdobycie odpowiednich kwalifikacji.
Benefity?
Stanowisko operator podestów ruchomych jest chyba nielicznym w których sama praca jest dużym benefitem. I nie, nie żartuje ani nie wciskam Ci teraz marketingowego kitu. Dobre warunki pracy, o które dbają teraz pracodawcy i zaplecze techniczne daje bardzo duże możliwości rozwojowe. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo, umiejętności manualne oraz codzienna praktyka orientacji przestrzennej to zajęcia za naukę których inni płacą konkretne pieniądze.
Praca z ludźmi pozwala na codzienną dawkę dobrego humoru ale także wzajemnego wsparcia, które jest fundamentem tego zawodu.
Możliwość rozwoju zawodowego. Wiem jak to brzmi. Jak każde ogłoszenie pracy na pracuj.pl- możliwość jest ale z wykonaniem to już gorzej. I tutaj się mylimy. Pracodawcy zatrudniający operatora są poniekąd zmuszeni wysyłać go na różne szkolenia czy kursy doszkalające. Dlaczego? Aby ciągle rozwijać jego umiejętności, doświadczenie, co przyczynia się do bezpieczniejszych warunków pracy.
Obowiązki
Skoro sama praca jako operator podestu ruchomego jest benefitem, to sprawdźmy jakie zadania wchodzą w jego obowiązki.
Praca operatora podestów ruchomych odbywa się przeważnie na zewnątrz, zarówno nad ziemią, jak i pod ziemią, często z zespołem innych specjalistów budowlanych. Podobnie jak w przypadku wszystkich karier w tej gałęzi gospodarki, bezpieczeństwo jest tu również najwyższym priorytetem. Operatorzy szkoleni są do bezpiecznej pracy i noszenia specjalnego sprzętu chroniącego przed obrażeniami.
Wymagania
Operatorem podestów ruchomych może zostać każda osoba, która ukończyła 18. rok życia oraz posiada zaświadczenie lekarskie poświadczające stan zdrowia umożliwiający pracę z na stanowisku operatorskim. Aby zostać operatorem nie jest potrzebne doświadczenie w pracy z podobnymi maszynami, niemniej należy zdawać sobie sprawę z tego, że praca tego typu opierać się będzie na instalacji, konserwacji, naprawie czy podłączaniu sprzętu, a także przenoszeniu materiałów, co wymaga od operatora dobrej sprawności fizycznej.
Wynagrodzenie
Najciekawsza część tego wpisu, czyli kwestia wynagrodzenia. W zależności od wielkości firmy i uprawnień jakie się posiada zarobki plasują się na poziomie 3.000 do 4.500 zł brutto. Co więcej aż 25% osób na tym stanowisku zarabia więcej niż 4.500 zł brutto.
Nie posiadam uprawnień
Czy jest to problem? Zależy. Jeśli chcemy od razu aplikować na to stanowisko- tak, uniemożliwia nam to podjęcie pracy na tym stanowisku, gdyż uprawnienia wymagane są stricte przez prawo. Jeśli natomiast mamy czas na zastanowienie się czy podjęcie kursu- wtedy od nowego wynagrodzenia dzielą nas tylko chęci.
Jak zdobyć uprawnienia? Uzyskanie pozwoleń operatorskich na podesty ruchome poprzedza kurs operatorski, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. W trakcie części teoretycznej kandydat na operatora poznaje aktualne przepisy BHP i dozoru technicznego, zaznajamia się z budową, konstrukcją i zasadą działania podestów ruchomych, a także poznaje obowiązki operatorskie wykonywane przed, w trakcie oraz po zakończeniu pracy. Poza tym operator poznaje procedury tworzenia dokumentacji, konserwacji sprzętu, sposoby na minimalizowanie ryzyka wypadków czy metody i formy komunikacji. Część praktyczna opiera się na praktycznej nauce bezpiecznego i wydajnego obsługiwania podestów ruchomych.
Czy jest to trudne?
Nie. Wystarczy zapisać się na odpowiedni kurs, który porządnie przygotuje Cię do egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Gdzie szukać takiego kursu? Co powinien zawierać jego program? Jak to wygląda? Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Jeśli nadal się wahasz- zrób pierwszy krok.
Później będzie już coraz łatwiej!
Operator podestów ruchomych- więcej wpisów w tej tematyce znajdziesz tutaj.