Dzisiaj obchodzimy Dzień Ergonomii! Więc zastanowimy się, czym dla nas jest ergonomia pracy a także, jak powinno wyglądać ergonomiczne miejsce pracy!
Wspomnieliśmy o tym również tutaj.
Czym jest ergonomia?
Ergonomia pracy zajmuje się przede wszystkim projektowaniem/planowaniem narzędzi, wyposażenia i zadań.
Narzędziem może być zarówno ołówek, śrubokręt a także urządzenie elektryczne czy system przemysłowy. Wyposażenie zawiera w sobie między innymi linie produkcyjne, agregaty, urządzenia domowe, jak również urządzenia sportowe.
Zadaniem jest umysłowe lub fizyczne wykonane w różnym miejscu i czasie- w pracy, domu i w wolnym czasie.
Ergonomia ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu pracy, minimalizujących ryzyko wypadków przy pracy. Ważne jest, w jakich warunkach pracownik wykonuje swoje zadania, czy warunki te są do niego dopasowane i czy zapewnione zostało mu bezpieczeństwo. Stanowiska pracy dopasowywane mogą być do odpowiednich warunków, nie tylko podczas ich pierwotnego tworzenia. Zawsze istnieje możliwość poprawienia tych, które już funkcjonują, tak by odpowiednia ergonomia miejsca pracy zwiększyła wydajność pracowników.
Rodzaje ergonomii
Ekonomia korekcyjna pomaga na korygowaniu utworzonych już wcześniej stanowisk pracy. Wykorzystywana jest najczęściej, kiedy nie ma możliwości wykorzystania ergonomii koncepcyjnej. Korygowanie to polega na przeanalizowaniu wyglądu dotychczasowego stanowiska, jego przystosowaniu do pracowników oraz zapewnieniu im odpowiedniego bezpieczeństwa. Analiza taka pozwala na zauważenie wszelkich niedociągnięć i naprawieniu ich.
Ergonomia koncepcyjna wykorzystywana jest już w momencie aranżacji stanowiska pracy, czyli od samego początku jego tworzenia na potrzeby pracownika. Dzięki temu od momentu koncepcji wszystko dostosowuje się do pracownika i do jego stanowiska. Ustawienie urządzeń, maszyn i narzędzi dostosowuje się w taki sposób, by stanowiły jak najmniejsze zagrożenie. Producenci sprzętu sprawdzają wszelkie możliwe wady, a w razie potrzeby eliminują je.
Sprawdź czy widziałeś nas w akcji!
Czym jest ergonomiczne miejsce pracy?
Ergonomiczne miejsca pracy projektuje się tak, by spełniać funkcjonalne potrzeby pracowników. Powinny być elastyczne, wspierać podczas wykonywania pracy oraz pozytywnie wpływać na dobre samopoczucie i wydajność użytkujących je osób.
Zalety ergonomicznego miejsca pracy
- polepszanie warunków pracy człowieka poprzez zapewnieniu mu komfortu i bezpieczeństwa zgodnego z ergonomią zaowocuje zaletami ergonomicznego miejsca pracy, takimi jak:
- zwiększona efektywność,
- mniejsza liczba zwolnień lekarskich,
- długoterminowa poprawa stanu zdrowia i samopoczucia,
- większe zaangażowanie pracowników,
- elastyczne rozwiązania na przyszłość,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów.
Korzystanie z ergonomicznych rozwiązań wpływa na produktywność i lepsze samopoczucie pracownika. Nie zapomnijmy, że optymalizacja stanowiska pracy kieruje się zarówno dla pracowników fizycznych, jak i biurowych.
Jeśli pracujesz wiele godzin przy biurku niezwykle ważnym będzie właściwe oświetlenie nie męczące oczu, dopasowanie biurka zapewniające właściwe podparcie dla nadgarstków, czy wygodne biurowe krzesło. To zaledwie kilka elementów, wpływających na wydajność pracy. Zła ergonomia może doprowadzić pracowników, którym brakuje motywacji i chęci do pracy do frustracji i stresu. ????
Ergonomia z pewnością pokazuje wkład i zaangażowanie przedsiębiorstwa w dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Wspieranie kultury bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzi do lepszej wydajności pracowników. Zdrowy pracownik to zadowolony człowiek. ????
O kulturze i bezpieczeństwu pracy napisaliśmy już w poprzednim wpisie, koniecznie sprawdź jak utrzymać ją na wysokim poziomie.