Przed wybuchem pandemii praca zdalna była możliwa tylko dla niektórych pracowników. Dziś ze względu na sytuację wiele osób zostało do niej zmuszonych.
Plus dla pracodawcy
Zatrudnienie zdalnego pracownika może być jedyną okazją dla pracodawcy na pozyskanie specjalistów, którzy mieszkają daleko od siedziby firmy. Co więcej, zdalny pracownik to ograniczenie kosztów. Pracodawca nie musi organizować mu miejsca pracy w siedzibie firmy i zapewniać sprzęt.
Współpraca z wieloma specjalistami, z różnych zakątków świata może odświeżyć wizję firmy. Wiedza pracownika może wnieść wartości dodane, dzięki którym firma się rozwinie.
Plusy dla pracownika
Największą zaletą wymienianą przez pracowników zdalnych jest wygoda. Mogą pracować gdzie chcą, nawet w domu. Oszczędzają tym samym czas na dojazd do pracy, nie stoją w korkach. Oszczędności dotyczą także jadania na mieście w czasie przerw obiadowych.
Praca zdalna może iść w parze z większym wynagrodzeniem. Skoro pracodawca oszczędza na organizacji miejsca pracy i sprzęcie dla pracownika, może przeznaczyć więcej środków na jego pensję. Jednak nie jest to regułą, wielu pracowników zdalnych skarży się, że czują się jak pracownicy drugiej kategorii, słabiej opłacani i pomijani w awansach.
Czy sprawdzasz na bieżąco nowinki kadrowo-płacowe? Nie? Nic straconego!
My robimy to za Ciebie- tutaj!
Dwie strony medalu
Są osoby, które są do tego stworzone i czują się komfortowo, świetnie sobie radzą w relacjach z innymi łącząc pracę z życiem rodzinnym.
Są też takie, które to bardzo męczy. Granice między dniem a nocą zacierają się, a życie prywatne miesza się z zawodowym. Trudno odróżnić, kiedy się jest w pracy a kiedy spędza czas z rodziną.
Pracownicy coraz częściej skarżą się na pracę zdalną. W czasie pandemii wzrosła liczba pracowników, którzy pracują zdalnie i którzy coraz więcej godzin spędzają z telefonem służbowym oraz przy laptopie
Badania
Firma Fellows przeprowadziła badania, w których pokazano, że Polacy coraz częściej skarżą się na:
- brak energii i zmęczenie (63%)
- osłabienie wzroku i ból oczu (61%)
- bóle pleców (56%)
- bóle głowy (51%)
Jeśli chodzi o samopoczucie psychiczne to:
- mamy poczucie samotności lub izolacji (48%)
- przytłoczenie (38%)
- bezradność (32%)
Praca a dom
Połowa badanych stwierdziła, że warunki pracy w domu bardzo dużo obiegają od pracy biurowej. Skarżą się mniej więcej na brak wygodnego miejsca oraz na wydłużony czas pracy, co z kolei prowadzi do frustracji i zmęczenia.
Praca zdalna to niewątpliwie trudne zadanie. Tym bardziej, że nie byliśmy do tego właściwie przygotowani.
Chcesz być na bieżąco? Kliknij tutaj!